366 dní rozkladu právneho štátu: Bilancujeme prvý rok štvrtej vlády Roberta Fica
28. október 2024
Po prvom roku pôsobenia štvrtej vlády Roberta Fica, ktorá nastúpila k moci 25. októbra 2023, je zrejmé, že ide o vládu, ktorá sa neštíti útočiť na základné ľudské práva a ohrozovať princípy právneho štátu a demokracie. Počas prvého roku jej fungovania došlo k mnohým problematickým zmenám v oblasti spravodlivosti, zdravotníctva a kultúry, ktoré majú výrazný negatívny dopad nielen na LGBTI+ ľudí na Slovensku, ale aj slovenskú spoločnosť ako takú.
Táto vláda stihla za prvých 366 dní prijať okrem iného aj legislatívu, ktorá podkopáva fungovanie občianskej spoločnosti, komplikuje činnosť mimovládnych organizácií, stigmatizuje organizácie, ktoré dostávajú financie či granty zo zahraničných zdrojov, a extrémnym spôsobom útočí na práva LGBTI+ ľudí. Aktuálna situácia na Slovensku sa každým dňom prepadá do hlbšej nestability, beznádeje a frustrácie. Spoločnosť je čoraz viac znepokojená a vystrašená z toho, čo očakávať v budúcnosti.
Táto vláda stihla za prvých 366 dní prijať okrem iného aj legislatívu, ktorá podkopáva fungovanie občianskej spoločnosti, komplikuje činnosť mimovládnych organizácií, stigmatizuje organizácie, ktoré dostávajú financie či granty zo zahraničných zdrojov, a extrémnym spôsobom útočí na práva LGBTI+ ľudí. Aktuálna situácia na Slovensku sa každým dňom prepadá do hlbšej nestability, beznádeje a frustrácie. Spoločnosť je čoraz viac znepokojená a vystrašená z toho, čo očakávať v budúcnosti.
Súčasná vláda SR bola sformovaná na základe výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), ktoré sa konali 30. septembra 2023. Najviac hlasov získal SMER-SD (22,95 %). Do koalície vstúpil so stranami: HLAS-SD, tá sa so 14,7 % hlasov umiestnila na treťom mieste, a Slovenskou národnou stranou (SNS), ktorá získala 5,63 % hlasov. Premiérom sa stal Robert Fico, predseda strany SMER-SD.
Konzervatívne a nenávistné vyhlásenia vládnych predstaviteliek a predstaviteľov majú za následok nárast predsudkov voči marginalizovaným skupinám, vrátane LGBTI+ ľudí. Taktiež dochádza k zásadným zmenám v systémoch a štruktúrach, ktoré nezohľadňujú ich potreby a čo je najdôležitejšie – ich ľudské práva. Tieto skupiny naďalej čelia vo svojich každodenných životoch šokujúcej úrovni diskriminácie, násilia a neistoty. Právna ochrana je na Slovensku naďalej nerovnomerná – porušovanie princípu právnej istoty je alarmujúce. V dôsledku rastúcej popularity anti-liberálneho hnutia sú mnohé marginalizované skupiny zneužívané pre politický zisk. Tieto deštruktívne praktiky proti právam istej skupiny ľudí v konečnom dôsledku ohrozujú ochranu ľudských práv každého jedného človeka.
V tejto správe vám zhrnieme jednotlivé kroky štvrtej vlády Roberta Fica, ktoré od svojho vzniku podnikla, a ponúkneme vám komplexný obraz jej dešpektu voči ľudským právam, medzinárodným záväzkom a základným princípom demokracie. Svojvoľné kroky slovenskej vlády vedú k pomalému rozkladu Slovenska ako právneho štátu. Zároveň ohrozujú pokrok nielen v oblasti práv LGBTI+ ľudí, ale taktiež oddiaľujú budúcnosť Slovenska, ako štátu, ktorý je spravodlivý a rovný pre každého občana a každú občianku.
1. Zrušenie oficiálnych dokumentov týkajúcich sa transrodových ľudí
Ministerstvo zdravotníctva SR v novembri 2023 zrušilo platnosť odborného usmernenia, ktoré stransparentnilo a zosúladilo postupy v zdravotnej starostlivosti spojenej s tranzíciou. Tento dokument mal ambíciu zjednotiť lekárske posudky, ktoré je potrebné doložiť pri zmene mena, priezviska a rodného čísla (právnej tranzícii) na matričných úradoch. Ďalším z cieľov odborného usmernenia bolo ukončiť dlhoročnú zaužívanú prax nútených kastračných a sterilizačných výkonov v zdravotnej starostlivosti spojenej s tranzíciou, ktorá síce nemá oporu v zákone, no v praxi sa stále vyskytuje. Z dôvodu zrušenia tohto usmernenia sa očakáva, že sa na Slovensku opäť vo zvýšenej miere vyskytnú prípady nútených kastračných a sterilizačných výkonov (trvalého prerušenia reprodukčnej činnosti) ako podmienky pre právne uznanie rodu. V posledných mesiacoch sme niekoľko takýchto prípadov zaznamenali aj v rámci nášho komunitného a poradenského centra Prizma v Košiciach.
Okrem toho rezort zdravotníctva v apríli tohto roku zrušil aj „Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom”. Tento dokument rámcoval postup pri medicínskej tranzícii – povinné vyšetrenia u špecializovaných poskytovateliek a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti – aby sa predišlo svojvoľným postupom a potenciálne škodlivej praxi. Viaceré organizácie vrátane Slovenskej Psychiatrickej Spoločnosti a Slovenskej lekárskej spoločnosti poukazujú na to, že zrušenie tohto dôležitého dokumentu nemá medicínske odôvodnenie, predstavuje nebezpečný precedens a ohrozuje už beztak ťažko dostupnú zdravotnú starostlivosť pre transrodových ľudí na Slovensku.
2. Zrušenie grantov pre mimovládne organizácie
Ministerstvo spravodlivosti vo februári tohto roka zrušilo v programe Ľudské práva 2024 jedinú dotačnú výzvu na ochranu ľudských práv a tým zastavilo poskytovanie finančných grantov ľudskoprávnym mimovládnym organizáciám. K rozhodnutiu prišlo len deň pred ústnym vypočutím žiadateľov o dotácie, a to bez akéhokoľvek relevantného zdôvodnenia zo strany rezortu.
O finančné prostriedky sa týmto spôsobom uchádzali mimovládne organizácie, ktoré sa aktivizujú v neformálnom vzdelávaní, pomáhajú znevýhodneným skupinám obyvateľstva či LGBTI+ ľuďom. Zároveň, Ministerstvo kultúry na čele s ministerkou Martinou Šimkovičovou (SNS) ukončilo všetky granty pre mimovládne organizácie, ktoré sú zamerané na ochranu práv LGBTI+ ľudí. Táto situácia je bezprecedentná.
Politológ a dekan katedry interkulturálnej komunikácie Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík sa k situácii vyjadril: „Pani Šimkovičová odmieta konkrétnu skupinu ľudí. Myslím si, že ide o otvorenú diskrimináciu a naša legislatíva diskrimináciu odmieta, respektíve dokonca aj zakazuje.“ Dodáva, že by dávalo zmysel, keby ministerka mala výhrady voči konkrétnemu projektu, kvôli jeho nedostatočnej kvalite, „ale ak pani Šimkovičová povie, že konkrétna menšina nedostane od ministerstva kultúry ani cent, tak to povie dopredu bez toho, aby posúdila kvalitu jednotlivých projektov. A to si myslím, že je diskriminačné“.
Útoky ministerky kultúry Šimkovičovej na adresu LGBTI+ ľudí, organizácie Saplinq a taktiež ďalších organizácií, ktoré sa zasadzujú za ochranu ich práv, vnímame ako zosmiešňovanie a zľahčovanie konkrétnych potrieb LGBTI+ ľudí. Takéto odmietanie podpory zo strany rezortu pre projekty a aktivity LGBTI+ organizácií (medzi ktoré patrí aj Saplinq) sú jednoznačným pokusom o cenzúru a diskrimináciu.
3. Novela Trestného zákona
Vo februári tohto roka bol parlamentom zrušený Úrad špeciálnej prokuratúry v dôsledku novely Trestných zákonov, ktorú presadila vládna koalícia. Tento úrad mal poverenie vykonávať dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní, stíhať osoby podozrivé zo spáchania trestných činov a uplatňovať oprávnenia prokurátora v konaní pred súdom, a to najmä vo veciach trestnej činnosti páchanej zločineckými skupinami, korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Úrad sa na základe vyjadrenia svojho riaditeľa zaoberal prípadmi smerujúcimi do najvyšších poschodí verejného života, podnikania a justície, čo bolo s vysokou pravdepodobnosťou hlavným dôvodom jeho zrušenia. Hlavnou obavou je však neodôvodnené využitie zrýchleného konania pri reforme trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Súčasťou zmien Trestného zákona sú okrem iného aj zmeny právnej úpravy týkajúcej sa oznamovateľov korupcie, ktoré majú potenciál spätne ich zbaviť ochrany. Európsky parlament kritizoval slovenskú vládu kvôli týmto znepokojujúcim reformným návrhom a varoval premiéra pred používaním polarizujúceho jazyka.
4. Schválenie novely, ktorá výrazné mení fungovanie Fondu na podporu umenia (FPU)
Poslankyne a poslanci schválili 21. mája 2024 novelu zákona o Fonde na podporu umenia. Po tom, čo koalícia prelomila veto prezidentky, novela nadobudla účinnosť 1. augusta 2024. Zmeny súvisiace s rozpočtom začnú platiť od 1. januára 2025.
V dozornej komisii, ktorá má päť členov, bude po novom dvoch členov voliť a odvolávať rada FPÚ v tajnom hlasovaní. Menovanie zvyšných troch členov bude mať v kompetencii ministerka kultúry, pričom jedného člena vymenuje na návrh ministra financií. Súčasne sa zvýši aj počet členov rady z deväť na trinásť. Osem členov bude vymenovávať ministerka kultúry bez návrhu. Zvyšných piatich členov rady bude ministerka vymenovávať na návrh profesijných združení z oblasti umenia, kreatívneho priemyslu či kultúry.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) hovorí otvorene, že „rezort kultúry už nebude viac prispievať LGBTI+ mimovládkam”. Neštíti sa šíriť dezinformácie, ktoré podporujú škodlivé stereotypy a diskriminačné správanie voči LGBTI+ ľuďom v spoločnosti. Podľa jej slov sa na tzv. „LGBTI+ akciách” maloleté deti majú učiť, ako sa predvádzať na sexuálnej šou, a na dúhových Pride-och sa polonahí ľudia predvádzajú na námestiach. Spomína, ako na ministerstve kultúry nachádza „pandorine skrinky, v ktorých sú zmluvy na podporu LGBT agendy, dotácie prerozdelené medzi progresívne mimovládky a množstvo ďalších nášľapných mín”.
Zmena financovania bude mať negatívny dopad, resp. reálne ohrozí existenciu kultúrnych projektov a podujatí, ktoré sú organizované LGBTI+ organizáciami naprieč celou krajinou (Pride pochody, divadlá, fungovanie komunitných centier, koncerty, diskusie atď.). Ich vylúčenie z transparentnej súťaže na získanie grantov – nie na základe nedostatočnej kvality, ale len kvôli tomu, že sa venujú témam súvisiacim s LGBTI+ komunitou – je bezprecedentné a diskriminačné. Snaha potlačiť niektorú z menšín je v príkrom rozpore s ľudskoprávnymi princípmi, ktoré predstavujú piliere každej demokratickej krajiny.
Ministerka Šimkovičová otvorene zneužíva svoju moc a verejné kultúrne inštitúcie pod jej vedením strácajú nezávislosť a nezaujatosť. Zároveň svojimi vyjadreniami o „návrate k normálnosti” nepriamo označuje LGBTI+ ľudí za nenormálnych, prispieva k polarizácii už beztak rozdelenej spoločnosti a vysiela signál, že kvír ľudia predstavujú potenciálnu hrozbu. Šíri atmosféru strachu, čo si v LGBTI+ komunite vyberá svoju daň na zhoršení duševného zdravia konkrétnych ľudí.
5. Zásadné zmeny vo fungovaní Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS)
Parlament schválil v druhom čítaní 20. júna návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Za zákon hlasovalo všetkých 78 prítomných poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Prezident zákon podpísal 30. júna a platnosť nadobudol 1. júla 2024. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa teda oficiálne mení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Mení sa aj voľba riaditeľa/ky, ktorého má voliť 9-členná rada (4 nominuje ministerstva kultúry).
Verejnoprávne médiá by mali byť v demokratickej krajine zdrojom relevantných a objektívnych informácií. No schválený zákon tento inštitút degraduje na nástroj v rukách vlády, ktorým sa bude môcť snažiť ešte viac prebrať a posilniť politickú moc. Je to ďalšia rana pre právny štát, ktorá obmedzí právo občianok a občanov na slobodu prejavu a slobodný prístup k informáciám. Keďže voľba vedenia bude plne v rukách jednej politickej strany, ktorej bude rezort kultúry pridelený, nezávislosť Slovenskej televízie a rozhlasu nebude naďalej garantovaná.
Obzvlášť problematická je aj tzv. etická komisia – poradný 9-členný orgán, ktorého fungovanie zákon nekonkretizuje, no zároveň môže do veľkej miery regulovať obsahovú stránku vysielania verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
Samotné vedenie RTVS prijalo informácie týkajúce sa jej zániku so značným znepokojením. Vyjadrilo sa, že schválenie zákona o STVR znamená účelovú zmenu, ktorá nemá relevantné opodstatnenie a je v rozpore s legislatívnymi štandardami. V prípade, že vzniká potreba zo strany vlády zlepšiť situáciu v RTVS a meniť procesy a nastavenia, nový zákon nie je potrebný, stačí novelizovať už existujúci zákon o RTVS. Zrušenie inštitúcie nesie so sebou na určité obdobie otrasy a destabilizáciu všetkých systémov a zložiek, ktoré verejnoprávne médium tvoria. Finančné náklady na zmenu sú odhadované na niekoľko miliónov eur.
Vedenie RTVS konštatovalo, že napriek mnohým výzvam na začatie konštruktívneho dialógu a riešenie situácie, sa súčasná vláda rozhodla pre účelovú zmenu vedenú snahou, ktorej hlavným cieľom je ovládnuť verejnoprávne médium.
Po schválení návrhu zákona o STVR sformulovali zamestnanci a zamestnankyne televízie spoločnú zamestnaneckú iniciatívu, ku ktorej sa pridali aj ľudia z hereckej obce a množstvo ďalších podporovateliek a podporovateľov. Vo štvrtok 25. apríla sa všetci symbolicky zaodeli do čiernej farby. „Návrh zákona pochováva nezávislosť inštitúcie RTVS. Čierna vyjadruje smútok zamestnancov a externých spolupracovníkov nad touto skutočnosťou, no zároveň dáva predkladateľom zákona na vedomie, že ich snahu pochovať našu nezávislú inštitúciu pozorne a so znepokojením sledujeme,“ stojí v ich oficiálnom stanovisku.
Ešte v marci tohto roku sa k novému zákonu z dielne ministerstva kultúry vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová a konštatovala neporozumenie pojmu verejnoprávnosť. Vyjadrila sa, že ide o nepochopenie toho, čo predstavuje civilizačný priestor, v ktorom sme sa po páde totality rozhodli fungovať a ktorého súčasťou sú aj silné a nezávislé verejnoprávne média. Na zrušenie RTVS neexistuje žiadny relevantný dôvod okrem jediného – a tým je snaha o jeho politické ovládnutie, s ktorým nemožno súhlasiť.
Prijatie tohto zákona je ďalším bezprecedentným útokom na ľudské práva, obzvlášť na právo na prístup k informáciám a jeho následky budú zničujúce. Zákon prinesie stratu nezávislosti médií, ohrozí slobodu slova a podkope už tak slabú dôveru verejnosti voči médiám.
Výsledky z výskumu The Rainbow Effect Právnickej Fakulty Stanfordskej a Massachusettskej Univerzity, naznačujú, že efekt slobody médií a prístupu k internetu na práva LGBTI+ ľudí sa vzájomne podmieňujú. Práve interakcia slobody médií a prístupu na internet má štatisticky významný a pozitívny vplyv na práva LGBTI+ ľudí, pričom bol pozorovaný väčší rešpekt voči ich právam v krajinách so slobodnými médiami. Médiá zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvyšovaní povedomia o právach LGBTI+ ľudí po celom svete. S ich rastúcou viditeľnosťou v niektorých západných krajinách prostredníctvom tlače, filmu, televízie, rádia a iných mediálnych platforiem sa vytvára viac príležitostí na zdôraznenie globálneho pokroku dosiahnutého pri presadzovaní LGBTI+ práv. Táto viditeľnosť tiež ovplyvňuje vnímanie LGBTI+ ľudí a môže prispieť k lepšiemu pochopeniu problémov, ktorým denne čelia, a vyššej akceptácii v spoločnosti.
Zároveň je potrebné doplniť, že opozičné strany PS, KDH a SaS podali pre zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) ústavnú sťažnosť. Informovali o tom v pondelok 1. júla na tlačovej konferencii. Žiadajú aj pozastavenie účinnosti legislatívnych zmien. „Sme presvedčení, že tento zákon je v rozpore s Ústavou SR, s viacerými článkami našej ústavy a okrem toho je v rozpore s európskou legislatívou,“ vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Za zmenou legislatívy vidí snahu o jej politické ovládnutie, dosadenie si vlastných nominantov do vedenia inštitúcie a nie ambíciu zlepšiť stav RTVS.
6. Lex atentát
Parlament Slovenskej republiky prijal v skrátenom legislatívnom konaní 27. júna 2024 kontroverzný zákon, známy pod názvom „Lex atentát“. Účinnosť nadobudol 15. júla 2024. Už po pár mesiacoch jeho platnosti je jasné, že tento zákon výrazne zasahuje do slobody prejavu a vážne ohrozuje ústavné právo na zhromažďovanie. Zároveň môže mať tento zákon výrazne negatívny dopad na organizáciu Pride-ov – podujatí, ktoré inšpirujú, vzdelávajú, oslavujú našu rôznorodosť a pestrosť, no zároveň poukazujú na stále nerovné postavenie LGBTI+ ľudí v spoločnosti.
Za obzvlášť problematické vnímame zmeny, ktoré sa týkajú zákazu všetkých zhromaždení vo vzdialenosti 50 metrov od vybraných miest. V rámci zákona došlo aj k rozšíreniu doterajších dôvodov pre zákaz zhromaždení. Chceli by sme zdôrazniť, že zmeny, ktoré sa zaoberajú zhromažďovacím právom by nemali byť predmetom skráteného legislatívneho konania. Dopad týchto zmien nebol preskúmaný, absentuje analýza celej situácie, pričom dôležite aktérstvo, ako aj občianska spoločnosť boli z debaty vylúčení.
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský vyjadril svoje znepokojenie nad prijatím zákona a podotkol, že bezpečnosť ústavných činiteľov je možné garantovať aj pri zachovaní širokého priestoru na uplatňovanie základných práv a slobôd. Zároveň dodal, že hrozba pre ktorú sa má obmedziť právo zhromažďovať sa, musí byť priama a reálna, nielen abstraktná a hypotetická.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) informovalo, že Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je súčasťou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), vo svojom stanovisku z 26. júna taktiež upozorňuje na závažné nedostatky zákona čo sa týka medzinárodných ľudskoprávnych štandardov a záväzkov Slovenska.
Čo Lex atentát umožňuje?
- zakázať verejné zhromaždenia v blízkosti parlamentu, okolí budov, kde sídlia alebo pracujú členky a členovia vlády, parlamentu, ústavného súdu alebo prezident/prezidentka
- rozširuje obciam právomoc zakázať verejné zhromaždenie na základe nejasných a vágnych kritérií, ako je riziko vzniku konfliktu či potenciálne narušenie verejného poriadku
Čo zákon obmedzuje?
- ústavné právo na pokojné zhromažďovanie
- ústavné právo na slobodu prejavu
- právo na prístup k informáciám
Čo zákon porušuje?
- ústavou zaručené práva občanov a občianok Slovenskej republiky
- Európsky dohovor pre ľudské práva
- povinnosť štátnych orgánov chrániť právo na pokojné zhromažďovanie, pričom výkon tohto práva môže podliehať len takým obmedzeniam, ktoré stanovuje zákon a ktoré sú nevyhnutné v demokratickej spoločnosti v záujme národnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, na predchádzanie nepokojom alebo zločinnosti, ochranu zdravia alebo morálky alebo ochranu práv a slobôd iných – ani riziko narušenia verejného poriadku, ani prítomnosť členiek a členov opozície nie sú dôvodom k zákazu pokojného zhromaždenia.
Schválenie „Lex atentát“ je ukážkovým príkladom dešpektu štátnych orgánov Slovenskej republiky voči právam a slobodám občanov a občianok SR, ktoré sú garantované Ústavou SR, medzinárodnými dohovormi a legislatívou EÚ. Zároveň presúva neprimeranú mieru zodpovednosti priamo na obce, ktoré môžu zakázať akékoľvek zhromaždenie na základe bližšie nešpecifikovaných a subjektívnych kritérií, ako je narušenie verejného poriadku či riziko vzniku konfliktov, ktoré sú bez udania jasných zákonných podmienok ťažko vyhodnotiteľné. To umožňuje nejednotný výklad zákona a rôznu prax. Hrozí, že si obce budú vykladať zákon podľa toho, ako sa im to momentálne hodí, od prípadu k prípadu.
„Lex atentát“ svojou vágnosťou a nejasným stanovením konkrétnych podmienok jeho aplikácie porušuje zásady právneho štátu, ktorý vyžaduje transparentnosť zákona, ako aj jeho stabilné a rovnomerné uplatňovanie. Jeho schválenie je iracionálne, pretože predstavuje neprijateľné a nie nevyhnutné opatrenia, ktoré nebudú viesť k zvýšeniu miery bezpečnosti či upokojeniu nálad v spoločnosti.
7. Plánovaný teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave
Národná kriminálna agentúra (NAKA) odhalila extrémistickú skupinu, ktorá v rámci komunikácie v online priestore rozoberala aj možný teroristický útok na účastníkov a účastníčky 14. ročníka festivalu Dúhový Pride, ktorý sa uskutočnil v sobotu 20. júla v Bratislave.
Extrémistická skupina podľa polície vytvorila na rôznych internetových platformách kanály a chatovacie skupiny, kde komunikovali ľudia z celej Európy, USA a Ruskej federácie. „Tieto kanály slúžili na šírenie neonacistickej symboliky, nenávistných prejavov a podnecovanie k násiliu alebo teroristickým útokom. Cieľom útokov mali byť najmä príslušníci rôznych menšín, ako sú moslimovia, židia, migranti alebo osoby z LGBTI+ komunity,“ uviedol hovorca prezídia policajného zboru Roman Hájek.
Policajné zložky v rámci medzinárodnej spolupráce na základe spomenutých zistení vykonali niekoľko zásahov v rôznych európskych krajinách vrátane Slovenska, čím pokus o teroristický útok úspešne zmarili. Strach o bezpečnosť LGBTI+ komunity a jej spojencov na Slovensku však ale naďalej pretrváva.
8. Vyhrážky zo strany ministerky a generálneho tajomníka ministerstva kultúry
K poburujúcim vyjadreniam došlo aj zo strany ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu. Dňa 14. augusta vyhlásili, že každý kritik (narážajúci hlavne na novinársku obec, komičky a komikov či ľudí z aktivistického prostredia) zaplatí za ich drzosť a že proti nim prijmú tvrdé opatrenia. Podľa pána Machalu, všetci za svoje správanie zaplatia odškodné. Povedal to v priamom prenose internetovej relácie InfoVojna, ktorú štát pred dvoma rokmi zablokoval z dôvodu šírenia škodlivého obsahu.
„Začneme využívať všetky legálne dostupné prostriedky ako proti médiám, tak aj proti všetkým Vám, drzým, primitívnym a nevychovaným ľuďom, a začneme sa brániť,” povedal Machala. Okrem toho uviedol: „Verejne im odkazujem, Váš čas nás verejne dehonestovať a znevažovať, najmä pani ministerku, sa skončil.” Tieto vyhlásenia boli reakciou na demonštrácie, ktoré v priebehu tohto augusta zvolala najprv kultúrna obec, aktivistky a aktivisti a neskôr aj opozícia na protest proti rozhodnutiam ministerky kultúry. Ľudí do ulíc vyhnalo najmä rozhodnutie ministerky Šimkovičovej, ktoré viedlo k odvolaniu vedenia Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie. Viaceré kultúrne inštitúcie a umelci na Slovensku aj v Českej republike sa postavili na stranu odvolaných.
Viacerí slovenskí právnici a právničky, vrátane pani Evy Kovačechovej z mimovládnej organizácie Via Iuris, ktorá sa venuje monitorovaniu legislatívneho procesu a dodržiavaniu práva predstaviteľstvom štátu, v ich slovách vidia zastrašovanie a vyhrážky. Bývalá ministerka kultúry, ktorá rezort riadila pred minuloročnými parlamentnými voľbami, pani Silvia Hroncová, na demonštrácii uviedla: „V priamom prenose sledujeme likvidáciu kultúrnej infraštruktúry a žijeme v krajine, kde najvyšší ústavní činitelia ignorujú odbornosť, potláčajú vzdelávanie, spochybňujú fakty, zastrašujú občanov a vydávajú direktívne príkazy.”
Zároveň máme závažné podozrenie, že ministerka kultúry podporuje a šíri idey rasizmu a antisemitizmu, vrátane používania anti-LGBTI+ a anti-trans rétoriky. V rozhovore pre webový portál a noviny Topky.sk uviedla: „Európa zomiera; nové deti sa nerodia preto, že je tu pretlak LGBTI, a zvláštne je, že je to pri bielej rase.” Vyššie uvedené citácie sú len malou ukážkou dôvodov, ktoré v nás vyvolávajú obavy a strach o bezpečnosť ľudskoprávnych aktivistiek a aktivistov, LGBTI+ ľudí a ich spojenectiev.
9. Zrušenie divadelného predstavenia Štefanom Kuffom
Dňa 19. augusta 2024 prerušil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Štefan Kuffa (SNS) predstavenie Národného divadla Košice s názvom Moje baby v obci Malá Franková, ktoré označil za perverzné a nevhodné pre maloleté diváctvo. Do predstavenia priamo vstúpil, zastavil ho a vyháňal ľudí, po čom nasledovala hádka medzi ním a ľuďmi v hľadisku. Inscenácia Moje baby je najlepšia írska hra roku 2008 a 2009 a je najoceňovanejšou hrou súčasnej írskej dramatičky Elaine Murphy.
O týchto udalostiach informoval šéfredaktor Zamagurských novín Lukáš Marhefka: „Sedel som ako divák na predstavení Národného divadla Košice, mala výstup Dana Košická a odohrávalo sa predstavenie, do ktorého svojvoľne vstúpil štátny tajomník Štefan Kuffa. Začal určovať, pre koho je predstavenie vhodné a pre koho vhodné nie je, kto by tam mal zostať sedieť a kto by tam sedieť nemal. Keď sme začali kričať a odmietať jeho správanie, a to, čo si nesmie dovoliť, označil ma za slniečkára a nechcel opustiť tento priestor, až kým neprišiel starosta a neodviedol ho odtiaľ.“
Herečka Ľuba Blaškovičová, ktorá účinkovala v predstavení, na sociálnej sieti napísala, že nič šialenejšie, nehoráznejšie a dehonestujúcejšie umeleckú tvorbu a umelca stojaceho práve na javisku nezažila. „Incident mal na dvakrát pokračovanie, aj keď sme aspoň prvú polovicu dohrali. Provokácie, útoky, vyhrážanie – krik, ochranka, za rohom polícia…“ uviedla herečka.
Hovorkyňa Ministerstva kultúry Petra Bačinská sa k incidentu vyjadrila, že „deti a mladí by mali byť chránení pred nevhodným obsahom a pred neustálym tlakom liberálno-progresívnej propagandy, ktorá im nasilu vtláča do povedomia témy so sexuálnym podtónom. Toto predstavenie je ďaleko za hranicou toho, čo je pre deti a mládež vhodné, a to nielen vzhľadom na sexuálne scény, ale aj vulgarizmy a monológy so sexuálnym podtónom na úrovni tretej cenovej skupiny.“ Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zvažuje nariadiť prešetrenie organizácie divadelného predstavenia. Na sociálnej sieti to zdôvodnila podozrením na porušenie zákona v súvislosti s ohrozením mravnej výchovy mládeže.
Teatrologička Diana Laciaková, ktorej prekáža spôsob ako do predstavenia zasiahol štátny tajomník, vysvetlila, že komédia Moje baby „približuje zásadné vzťahové a generačné determinanty vplývajúce na spolunažívanie v rôznych typoch spoločenských vzťahov. Hoci ide o komédiu, ktorá má blízko k divákom, neupúšťa od dôležitých tém a ponorov do prežívania rôznych životných situácií. Každá hra má svoju štruktúru, odráža rôzne životné situácie a ak sa divák rozhodne pre írsku hru s írečitým jazykom, nevyhne sa ani explicitným narážkam. Aj tie však slúžia svojmu účelu – realistickému zobrazeniu života a vo vývoji hry postupným katarzným momentom. Dôležitá je téma a posolstvo diela, to by však musel pán štátny tajomník dopozerať inscenáciu do konca. Som konsternovaná z neodborného spôsobu a množiacich sa aktivít, ktorými vládna moc zasahuje do kultúry a kriví jej obraz. Každý divák má právo na vlastný názor, ale takéto reakcie sú ďaleko za hranicou slobodného vyjadrenia názoru a v kontexte spoločenského diania ďaleko za hranicou kompetentnosti a slušnosti. Blížime sa k cenzúre, neslobode a sledujeme v priamom prenose tvorbu nenávistných mytológií.“
Národné divadlo Košice sa vyjadrilo, že organizátori festivalu na svojich materiáloch vhodnosť predstavenia neuviedli a napriek tomu, že je toto označenie len informatívne, sa za túto skutočnosť ospravedlnili, pričom ale vzniknutá situácia neoprávňovala nikoho, aby do predstavenia zasiahol a začal divákov z kultúrneho podujatia vyháňať.
10. Návrh na zmenu osnov vo vzdelávacích inštitúciách
Predstavitelia koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová, Andrej Danko a Adam Lučanský, považujú inú orientáciu ako heterosexuálnu za netradičnú. Jej „propagáciu“ (ako aj informovanie žiactva o inej ako cisrodovej rodovej identite) chcú plošne zakázať na všetkých školách. Národniari predložili do národnej rady 4. septembra návrh na zmenu školského zákona, ktorou chcú zakázať informovať na školách o „netradičnej sexuálnej orientácii“, čím myslia akúkoľvek orientáciu, ktorá sa odchyľuje od vzťahu medzi mužom a ženou.
V rámci návrhu zákona by strana SNS chcela do zákona pridať vetu: „V školách a školských zariadeniach sa zakazuje akýmkoľvek spôsobom, priamo alebo nepriamo, vykonávať propagáciu, šírenie alebo podporu myšlienok a názorov týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií alebo rodových identít, ktoré nie sú v súlade s biologickou identitou jednotlivca.“
V dôvodovej správe píšu, že cieľom návrhu je zabezpečiť, aby vzdelávací proces v školách a školských zariadeniach bol v súlade so zásadami a normami, ktoré odrážajú kultúrne a etické hodnoty slovenskej spoločnosti, a podporoval výchovu k zodpovednému občianstvu, rešpektovaniu biologických a spoločenských daností, ako aj ochranu integrity rodinných vzťahov.
Ak by škola toto nariadenie porušila, zriaďovateľovi by hrozila pokuta 30 tisíc eur, pričom by strana chcela, aby zákon začal platiť od budúceho januára. Minister školstva Tomáš Drucker to rázne odmieta. Hovorí, že vo verejnej diskusii často zaznieva, čo by sa malo alebo nemalo učiť. V týchto vyjadreniach je podľa neho plno emócií a ideologických sporov a malá snaha zvyšovať kvalitu vzdelávania a výchovy.
Návrh zákona považujeme za protiústavný a zároveň v rozpore s antidiskriminačným zákonom a ľudskými právami, mimo iného, obsiahnutými v Európskom dohovore o ľudských právach. Konkrétne sa jedná o právo nebyť objektom diskriminácie z akéhokoľvek dôvodu, vrátane sexuálnej orientácie či rodovej identity.
11. Vykázanie opozičnej poslankyne Lucie Plavákovej (PS) z NR SR
Opozičná politička Lucia Plaváková (PS) bola 25. septembra 2024 na podnet podpredsedov parlamentu Andreja Danka (SNS) a Tibora Gašpara (SMER-SD) vykázaná z Národnej Rady Slovenskej republiky. Dôvodom mali byť údajne dúhové a progresívne nálepky na jej počítači. Ide o absolútne neprijateľný zásah do práce poslankyne NR a hrubý útok na LGBTI+ ľudí, ku ktorým sa Lucia Plaváková hrdo hlási a vo svojej práci v parlamente i mimo neho dlhodobo zastáva ich práva.
Na tlačovej besede po týchto udalostiach došlo k nevhodným vyjadreniam zo strany poslanca Rudolfa Huliaka (SNS), ktorý nazval poslankyňu Plavákovú „s*kou“. Neskôr sa bránil vyjadrením, že bol pod vplyvom emócií, keďže sa ho údajné „podsúvanie tej ich ideológie“ osobne dotýka. Takéto vyjadrenie je v absolutnom nesúlade s normami slušného správania a neakceptovaveteľným slovným útokom na dôstojnosť iného človeka.
LGBTI+ ľudia a ani dúha ako symbol kvír ľudí nesmú byť v žiadnom prípade terčom nenávisti a dehumanizácie. Každý rozumný politik a politička by mal zvážiť svoje slová a prestať s útokmi na LGBTI+ ľudí, ktoré často len prekrývajú neschopnosť riešiť pálčivé témy a kauzy na jednotlivých rezortoch.
12. Gymnázium v Trenčíne – spomienka na Juraja a Matúša
Na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne došlo 11. októbra 2024 k zrušeniu spomienkového podujatia, ktorým si študentstvo chcelo pripomínať Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha – 2 kvír ľudí, ktorí tragicky zahynuli počas teroristického útoku v bratislavskom podniku Tepláreň 12. októbra 2022. Gymnázium malo v pláne zorganizovať na znak solidarity a podpory LGBTI+ komunity výstavu plagátov, pričom sa študentstvo mohlo symbolicky obliecť do dúhových farieb.
Tento nápad však neostal nepovšimnutý europoslancom a odsúdeným extrémistom z krajne pravicovej strany Republika Milanom Mazurekom a Líviou Pavlíkovou, neúspešnou kandidátkou na poslankyňu europarlamentu v nedávnych eurovoľbách. Gymnázium na sociálnych sieťach obvinili zo šírenia ideológie a tvrdili, že škola zle vychováva deti.
„Gymnázium v Trenčíne prostredníctvom jednej z učiteliek informovalo svojich žiakov, že 11. októbra majú prísť do školy v pestrých farbách, že celé jedno poschodie bude vyhradené pre dúhové nástenky a že ak si prinesú vlastné A3 plagáty s „teplou“ tematikou, tak dostanú od školy dúhový odznak! Nie som jediný rodič, ktorý pri takej informácii vypení, a pýta sa, čo si to do čerta dovoľujú! Som presvedčený, že nás je stále väčšina a na našich deťoch a ich zdravej výchove nám záleží,“ vyjadril sa europoslanec Mazurek. Zároveň tiež vyzval koaličnú stranu SNS, aby si v koalícii urobili s progresívcami poriadok a ministra školstva Tomáša Druckera zastavili, pričom učiteľku vo videu priamo menoval a odkázal jej, aby sa hanbila, pretože vychováva z detí dúhových fanatikov a, že keby do takej školy chodilo jeho dieťa, tak tam „napochoduje“ a s učiteľkou by sa porozprával spôsobom, že by na to dlho nezabudla. Milan Mazurek a Lívia Pavlíková zároveň podujatie interpretovali ako „zvrátenosť“ a pretláčanie „škodlivej ideológie“, ktorá vraj ohrozuje zdravý vývoj detí.
Gymnázium nakoniec túto spomienkovú akciu po vyhrážkach zrušilo. Rozhodnutie odôvodnilo tým, že akcia „bola nesprávne pochopená a na sociálnych sieťach značne dezinterpretovaná“.
Ešte pred zverejnením vyjadrenia europoslanca Mazureka sa premiér Robert Fico bránil, že jeho vláda s akciou na trenčianskom gymnáziu nemá nič spoločné a nemajú jej ju vyčítať, pričom vyhlasoval, že spomienku zorganizoval „nejaký pomätený profesor“.
13. Dotácie ministerstva kultúry z programu Obnovme si svoj dom
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (SNS) prerozdelilo najväčší balík financií z jedného z podprogramov programu Obnovme si svoj dom najhoršie hodnoteným projektom. Dotácie putovali najmä projektom, ktoré komisia neodporúčala pre rôzne pochybenia v príprave projektov.
Jedným z príkladov je Holíčsky kaštieľ, ktorý dostal spomedzi všetkých ôsmich podporených projektov najväčšiu dotáciu. Ostáva len hádať, akú úlohu pri rozhodovaní o dotácii zohral fakt, že primátor Holíča – Zdenko Čambal je členom predsedníctva SNS.
Ak by rezort postupoval výhradne podľa hodnotenia odborníkov a odborníčok, ktorých si na tento účel najal, dotáciu by priznal siedmim projektom. Štvrtým najlepšie hodnoteným projektom (s 82 bodmi zo 100) bol polyfunkčný dom YMCA v Bratislave, ktorý nedávno oslávil svoje 100. výročie. Trojposchodový dom v blízkosti Hlavnej stanice, známy tehlovou fasádou, ale aj schátranou zatekajúcou strechou, je národnou kultúrnou pamiatkou. Správca budovy žiadal preto o podporu ministerstva. Odborná komisia odporučila dotáciu vo výške 400-tisíc eur, ktorú avšak nakoniec YMCA nedostala. „Ako dôvod nám uviedli, že nám peniaze nedajú na základe hodnotenia odbornej komisie,” vyjadrila sa Lucia Škyrtová zo správy budovy YMCA pre denník SME. „Na základe informácií zvnútra ministerstva kultúry sa k nám dostalo, že ministerka nám dala stopku kvôli tomu, že sme neziskovka, budovu postavili Američania, hrajú sa tu metalové koncerty, v kaviarni A4 vyvesili dúhovú vlajku a že sa tu odohráva málo kresťanských vecí,” dodala Škyrtová. YMCA sa symbolicky pripojilo k desiatkam ďalších pamiatok, protestujúcim proti problematickému financovaniu z projektu Obnovme si svoj dom, vyvesením čiernej vlajky na svojej fasáde.
O dotáciách rozhodovala konkrétne ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Členovia odbornej komisie vedenej Vladimírom Kohútom na protest proti finálnemu prerozdeleniu financií odišli a svoje výhrady spísali ministerke v liste. Pritom ešte koncom júla tohto roka Ministerka Šimkovičová podpísala dodatok, v ktorom píše, že o pridelení dotácie rozhoduje odborná komisia. Komisii tiež priznáva právo na rozhodnutie o výške pridelenej dotácie. Ministerka týmto spôsobom porušila nariadenie, ktoré sama podpísala.
„Naše odporúčania akceptovali zhruba v piatich percentách. To sa nestalo za žiadnych ľavicových ani pravicových, liberálnych, katolíckych či evanjelických ministrov. Absolútne negovali naše odporúčania, pričom nás za členov komisie menovala súčasná pani ministerka,” vyjadril sa bývalý predseda komisie Vladimír Kohút. Odchádzajúci členovia odbornej komisie majú výhrady aj voči sume, ktorú ministerstvo prerozdelilo – je totiž o 795-tisíc eur nižšia, než pôvodných 3,5 milióna eur vyčlenených na podprogram zameraný na „komplexnú obnovu národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy”. Dôvod tejto zmeny rezort nevysvetlil.
14. Zrušenie divadelného predstavenia v rámci festivalu Drama Queer v Slovenskom národnom divadle (SND)
V utorok 21. októbra 2024 sa malo v SND v rámci festivalu Drama Queer predstaviť pražské Studio hrdinů s inscenáciou Měsíčný kámen. Drama Queer je medzinárodnou divadelnou prehliadkou inscenácií tematizujúcich životy LGBTI+ ľudí, ktorý sa konal v SND od roku 2018.
Predstavenie inscenácie bolo v priebehu októbra zrušené z dôvodu nepodpísania zmluvy zo strany novo poverenej riaditeľky SND Zuzany Ťapákovej, ktorá funkciu prebrala 27. augusta. Ťapákovú vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) po tom, čo 6. augusta z funkcie generálneho riaditeľa SND odvolala Mateja Drličku.
Celý incident sa odohral len pár dní pred druhou pripomienkou teroristického útoku na LGBTI+ komunitu, pri ktorej pred barom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave tragicky zahynuli Juraj Vankulič a Matúš Horváth.
Nová riaditeľka SND Ťapáková s organizátormi divadelného festivalu nekomunikovala a nepodpísanie zmluvy o hosťovaní im odkázala len sprostredkovane cez projektového manažéra divadla.
„Ja osobne to považujem za cenzúru, javí sa to ako diskriminácia, a ešte horšie – je to aj medzinárodný škandál, že české divadlo nemôže byť uvedené v SND. Dokonca je to škandál aj voči Islandu, pretože táto inscenácia vznikla na základe textu významného islandského básnika, textára a spisovateľa Sjóna, ktorý vytvoril napríklad aj texty pre speváčku Björk,“ vyjadril sa riaditeľ festivalu Drama Queer Róbert Pakan.
Riaditeľka SND Zuzana Ťapáková svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že nebude podpisovať zmluvy 2-3 týždne pred akýmkoľvek hosťovaním či účasťou na festivaloch.
Divadlo Studio Hrdinů považuje dôvod zrušenia hosťovania v SND, ktorý uviedla poverená riaditeľka Zuzana Ťapáková, za nedostatočný. České Studio hrdinů zdôraznilo, že o hosťovaní diskutovali s festivalom Drama Queer od februára tohto roka, s Činohrou SND od marca. Zároveň riaditeľ Studia hrdinů Jan Horák uviedol: „Nikdy sa nám nič podobného nestalo. Určite je prekážkou homosexualita, čo mi pripadá šialené. Naša inscenácia je decentná, na sexualitu sa netlačí, skôr je to magický realizmus, príbeh o osamelosti a vyčlenenosti.“
15. Skrátené legislatívne konanie
Na základe zistení občianskeho združenia Via Iuris prijíma štvrtá vláda Roberta Fica takmer 60 % zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, a to bez akéhokoľvek dôvodu. Počas prvých siedmych mesiacov pôsobenia aktuálnej vlády schválil parlament 25 zo 42 zákonov (59 %) mimo štandardný proces. Predošlá vláda v mesiacoch marec až december 2020 pretlačila mimo štandardných procesov 47 % zákonov. Via Iuris však pripomína, že išlo o obdobie rozmáhajúcej sa pandémie Covid-19. „Znamená to, že v súčasnosti schvaľujú v skrátenom legislatívnom konaní zákony ešte bezohľadnejšie ako v čase, kedy tento proces odôvodňovala celosvetová pandémia,” uviedla Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s občianskym združením.
Via Iuris porovnáva aktuálne kroky vlády Roberta Fica s jej pôsobením v minulosti. „Počas tretej vlády Roberta Fica bolo za celé funkčné obdobie v skrátenom konaní schválených len 5,80 % zákonov. Ak porovnáme prvé mesiace vládnutia, tak od konca marca do decembra roku 2016 bolo v skrátenom legislatívnom konaní schválených len 12,50 % zákonov. Dnes je štvrtá vláda Roberta Fica na hodnote 59,52 %," porovnalo združenie.
Riadny legislatívny proces priamo ovplyvňuje kvalitu prijatých zákonov. Široká diskusia, pripomienky odbornej a laickej verejnosti, ale aj dostatok času podľa Via Iuris napomáhajú k jasnosti a zrozumiteľnosti zákonov. Poukazuje napríklad na novelu Trestného zákona. Počiatočný argument, že skrátený legislatívny protest má urýchlene zastaviť porušovanie základných ľudských práv viacerých obvinených, bol negovaný skutočnosťou, že schválenie trvalo dlhšie, ako by to trvalo pri štandardnom procese.
„Vládni politici však dosiahli to, že obrovskú zmenu trestných zákonov, ktorá zasiahne každého občana Slovenska, napísali a schválili bez akejkoľvek odbornej diskusie. Možnosť pripomienkovať ju tak nemali generálny prokurátor, Slovenská advokátska komora, súdna rada ani iná odborná či laická verejnosť," upozorňuje a pripomína občianske združenie Via Iuris.
. . . . . . .
Tieto kroky sú len malým príkladom vážnosti situácie na Slovensku v súvislosti s útokmi na demokraciu a právny štát počas prvého roka pôsobenia štvrtej vlády Róberta Fica. Neustále predstavujú obrovskú hrozbu pre ľudské práva slovenských občanov a občianok, pričom výrazne ovplyvňujú práva LGBTI+ ľudí. Občianska spoločnosť na Slovensku sa nemôže nechať umlčať a rozdeľovať. Je neakceptovateľné, aby sa pod zámienkou zvýšenia bezpečnosti či mravnej výchovy prijímali zmeny zákonov (navyše v skrátenom legislatívnom konaní), ktoré okliešťujú, či priamo popierajú práva občanov a občianok Slovenska. Navyše komentáre predstaviteľstva štátu, ktorých cieľom je zastrašiť a vystrašiť občanov, sú v demokratickej a rovnej spoločnosti absolútne neprijateľné a neakceptovateľné. Nemôžeme dovoliť, aby koaličné strany uniesli náš právny štát a tolerovať ich kroky smerujúce k autokracii, ktorých hlavnou snahou je upevnenie vlastnej moci. V týchto časoch je nevyhnutná solidarita, rozvážnosť a spojenie síl.
Občianske združenie Saplinq, o. z. neúnavne pracuje na zlepšení situácie a ochrane LGBTI+ ľudí. Nikdy by to však nebolo možné bez pomoci a podpory vonkajšieho aktérstva, ktoré nám ponúka šancu a prostriedky pokračovať v našom úsilí o lepšiu budúcnosť. O budúcnosť Slovenska bez diskriminácie, ktorá bude rovná, rešpektujúca a v ktorej bude každý človek prijímaný bez rozdielov.
Pripravili: Manu Kościuszko a Natália Tóthová
V občianskom združení Saplinq neprestajne pracujeme na tom, aby aj Slovensko konečne vykročilo na ceste za rovnými právami správnym smerom. Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq – s vašou pomocou sa nám bude kráčať o niečo ľahšie, pretože spoločne dokážeme viac!